Maszyna minerałowa Vermeer D23x30 z żółtą obudową, zaparkowana na tle zielonych pól i błękitnego nieba.

Rodeo HDD w Tomaszowicach k. Krakowa

Rodeo HDD w Tomaszowicach k. Krakowa

Za nami XVI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Odbyła się w dniach 20-22 czerwca br. w Tomaszowicach k. Krakowa, udział w niej wzięło ponad 330 osób. Częścią wydarzenia było rodeo HDD. Na starcie stanęły dwie drużyny: Biuro Handlowe RUDA/JAMAT Przewierty oraz ŻALA Technologie Bezwykopowe.

Zgodnie z regulaminem, wykorzystane w zawodach maszyny musiały spełniać następujące parametry: siła ciągnięcia nie większa niż 160 kN; żerdzie wiertnicze o długości nieprzekraczającej 3,05 m (10 stóp). Pierwsza ze wspomnianych ekip zmobilizowała urządzenie firmy Vermeer, druga – Tracto-Technik

Zespoły mogły liczyć po czterech członków (w tym menedżer) – osoby te musiały posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie w realizacji prac budowlanych technikami inżynierii bezwykopowej, a w szczególności z wykorzystaniem technologii HDD (ang. Horizontal Directional Drilling).

Zadanie w Tomaszowicach polegało na wykonaniu przez każdą z drużyn otworu kierunkowego na dystansie 90 m w prostej linii. Otwór musiał powstać na stałej głębokości – co najmniej 3 m poniżej poziomu ziemi. Odchylenia od linii prowadzącej od punktu startowego skutkowały pogorszeniem ostatecznego wyniku. Punkt kontrolny znajdował się na 45 m.

W zakres zadania wchodziło także, po zakończeniu wiercenia pilotowego, stosowne przezbrojenie wykonanego otworu oraz zainstalowanie w nim rurociągu HDPE 110 mm (SDR 11) o długości 6 m. Ponadto zespoły zobowiązane były do prowadzenia dokładnej dokumentacji wiercenia pilotowego (wskazując m.in. numer stacji, głębokość wykopu, inklinację).

Przy ustaleniu ostatecznego wyniku zawodów jury brało pod uwagę czas wiercenia pilotowego oraz instalacji rurociągu i dokładność. Karne minuty mogły być przyznane za: odchylenie w poziomie od celu – za każde 20 cm 1 min kary; odchylenie w poziomie od punktu kontrolnego – za każde 20 cm 1 min kary; za odchylenie w pionie od głębokości punktu kontrolnego – za każde 20 cm 1 min kary; za każdy przypadek przebicia otworu na powierzchnię ziemi – 1 min kary.

W zawodach lepsza okazała się drużyna złożona z przedstawicieli Biura Handlowego RUDA oraz firmy JAMAT Przewierty. Łączny czas uzyskany przez ten zespół to 43 min 35 s, w tym 30 s kary za 10 cm odchyłki w punkcie wyjścia. Z kolei ekipa ŻALA Technologie Bezwykopowezadanie wykonała w ciągu 54 min, w tym czasie zawiera się 30 s kary za 10 cm odchyłki w punkcie wyjścia.

Zwycięska drużyna: Biuro Handlowe RUDA/JAMAT Przewierty. Fot. Quality Studio

Jak poinformowała komisja sędziowska w składzie: Mirosław Makuch (HDD Serwis) i Robert Osikoiwcz (ROE), w trakcie zawodów nie stwierdzono powierzchniowych wybić płuczki na trasie przewiertu.

Na pierwszym planie Robert Osikowicz (ROE), członek komisji sędziowskiej. Fot. Quality Studio

Żródło: Łukasz Madej, inżynieria.com

Zobacz również

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem firm: