Wydobywanie żwiru za pomocą łyżki wleczonej

Wydobywanie żwiru za pomocą łyżki wleczonej

Rekultywacja żwirowni – wydobywanie żwiru za pomocą łyżki wleczonej

W celu pozyskania żwiru niemieckie przedsiębiorstwo budowlane Schlotmann nabyło stare jezioro żwirowe w pobliżu Bentfeld. Kolejnym punktem w planach wobec tego zbiornika wodnego było dokonanie jego rekultywacji i ustanowienie tam obszaru spójnego z otaczającą go przyrodą. Do tak wymagającego projektu firma zdecydowała się wykorzystać żuraw firmy SENNEBOGEN.

Senne leży w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia między miastami Bielefeld i Paderborn i bogate jest w duże złoża piasku i żwiru. Dlatego też nie jest zaskoczeniem, że swoje siedziby ulokowało tu wiele firm z branży budowlanej. Tak stało się również w przypadku firmy Schlotmann z siedzibą w Hövelhof. Głównym przedmiotem działalności tego rodzinnego przedsiębiorstwa istniejącego od 1955 roku – obecnie zarządzanego przez drugie już pokolenie – jest budownictwo lądowe, budowa kanałów i dróg. Ponadto firma prowadzi również własną działalność w zakresie recyklingu, jest właścicielem różnych piaskowni i żwirowni.

CEL: PRZYJAZNE DLA ŚRODOWISKA I EFEKTYWNE ZAGOSPODAROWANIE JEZIORA ŻWIROWEGO

Po raz ostatni żwirownia była eksploatowana w latach 70-tych i została wówczas pogłębiona do głębokości 5 metrów. Obecnie przedsiębiorstwo budowlane reaktywuje te dawne tereny wydobywcze i pogłębia jezioro do docelowej głębokości 9 metrów. Dalsza rekultywacja odbywa się przy założeniu, że pogłębione jezioro zostanie następnie przywrócone do stanu zbliżonego do naturalnego. Dla prezesa Mathiasa Schlotmanna było jasne, że do tego projektu potrzebna jest nowa technologia maszyn, która będzie w stanie wykonać skomplikowane prace wydobywcze zarówno efektywnie, jak i w sposób chroniący przyrodę. Z zapytaniem zwrócił się do Klausa Bräutigama, pracującego u lokalnego dealera SENNEBOGEN – firmy Louis Scheuch GmbH – z którym współpracuje od lat 80. aby wspólnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Wybór padł na żuraw 655 HD duty cycle firmy SENNEBOGEN, który został wprost idealnie stworzony do tak wymagających prac. 55-tonowy żuraw jest wyposażony w prawie 30-metrowy wysięgnik kratowy, który jest idealny do dynamicznej pracy w ciężkich warunkach. Ponadto, z pełnym obciążeniem, może być przemieszczany dzięki potężnej sile pociągowej podwozia gąsienicowego.

Żuraw o masie 55 t z wysięgnikiem o długości 30 m i łyżką wleczoną (włóką) o pojemności 2,2 m³ idealnie nadaje się do prac wydobywczych z głębokości 9 metrów.

ŁAGODNE POGŁĘBIANIE ŻWIROWNI O POWIERZCHNI 5 HEKTARÓW

SENNEBOGEN 655 z podwoziem gąsienicowym pracuje w firmie Schlotman od października 2021 roku. W pierwszym etapie 55-tonowy żuraw pokonuje drogę przez jezioro i buduje własny nasyp, który jest następnie zagęszczany i wykładany płytami. Po dotarciu na miejsce maszyna włącza bieg wsteczny. W drodze powrotnej żuraw zbiera materiał z obszaru roboczego o wielkości około 50 metrów za pomocą łyżki o pojemności 2,2 metra sześciennego i ładuje wydobyty żwir bezpośrednio na wywrotkę. Materiał ten jest następnie przetwarzany i wykorzystywany w przemyśle betoniarskim. Po udanym pogłębieniu danego odcinka kanału do docelowej głębokości, maszyna zabiera do opracowania kolejnego fragmentu – aż do całkowitego pogłębienia 5-hektarowego jeziora. W sumie projekt ma potrwać od 1,5 do 2 lat.

ŻURAWIE TYPU HD OKAZUJĄ SIĘ IDEALNE DO WYDOBYWANIA ŻWIRU

Zintegrowane w wysięgniku uchwyty i krążki odchylające zapewniają optymalne i łagodne prowadzenie liny, gwarantując długotrwałe, bezpieczne i skoordynowane sterowanie żurawiem samochodowym i łyżką drezyny. Dzięki temu pogłębianie jeziora może być prowadzone z maksymalną precyzją: „Dzięki tej technologii żurawia HD wymagany od nas wysiłek jest znacznie mniejszy, niż przy użyciu pogłębiarki ssącej, której używaliśmy tradycyjnie. Dźwig pracuje niezawodnie, nie potrzebuje np. zasilania, a dzięki precyzyjnym ruchom roboczym można również zrezygnować z instalacji do obróbki żwiru. Będziemy nadal polegać na żurawiach HD przy wydobyciu żwiru” – powiedział dyrektor zarządzający Mathias Schlotmann, ciesząc się na przyszłe projekty.

KLIENT DOCENIA WSPÓŁPRACĘ Z FIRMĄ RODZINNĄ

„Klaus Bräutigam bezwzględnie dotrzymał słowa, a zaufanie pokładane w nim i Louisie Scheuch opłaciło się” – wspomniał Schlotmann. „To była słuszna decyzja, aby współpracować z tak dużą firmą rodzinną, a nie np. z korporacją. Ten aspekt był dla nas decydujący również przy zakupie. Tutaj współpraca jest znacznie bliższa, ścieżki koordynacyjne krótsze, a wsparcie ze strony techników doskonałe. Na początku musieliśmy oczywiście zaznajomić się z nowa technologią, ale teraz wszystko działa bez zarzutu.”

Zobacz również

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem firm: