Mobilne kruszarki szczękowe – porównanie kruszarek

Którą kruszarkę wybrać? – to pytanie niejednokrotnie zadają sobie przyszli użytkownicy kruszarek o tej najpopularniejszej wielkości na rynku. Niejednokrotnie samo porównanie głównych parametrów maszyn, często bliźniaczo podobnych pod kątem specyfikacji technicznej, powoduje, że głównym kryterium doboru maszyny staje się cena. Wszystkie te kruszarki posiadają wymiary komory kruszącej ok. 1100x700mm i masę całkowitą ok. 40 ton.

Spróbujmy porównać te maszyny i zastanowić się dlaczego najlepiej sprzedającą się kruszarką na świecie jest Lokotrack LT106 firmy Metso. Wszyscy wiedzą, że jej cena jest wysoka – ale co się kryje w tej cenie i dlaczego za kruszarkę Metso trzeba tyle zapłacić? Na co należy zwrócić uwagę przy doborze właściwej kruszarki? Poniżej przedstawiamy 10, naszym zdaniem, najważniejszych argumentów i kryteriów doboru mobilnej kruszarki szczękowej w klasie 40 ton masy własnej.

Czy kruszarka posiada odsiew wstępny – tylko ruszt czy też ruszt i pokład sitowy?

Wstępny odsiew to przede wszystkim odsiew naturalnie drobnej frakcji w celu odsprzedaży na rynku w postaci mieszanki. Im lepszy odsiew tym mniej materiału dostaje się do komory kruszącej, redukującej wydajność i zwiększając zużycie płaszczy kruszących. Nie każda jednak kruszarka umożliwia odsiew boczny konkretnej frakcji – np. 0-32mm. Większość kruszarek posiada odsiew wstępny jedynie na ruszcie podawacza wibracyjnego (zwykle rozstaw rusztu ok 50mm). Lokotrack LT106 posiada dodatkowo dolny pokład przesiewający z sitem o oczku np. 35mm umożliwiającym separację frakcji 0-32mm.

Jaki przenośnik taśmowy? Jedynie Lokotrack posiada w ofercie opatentowany zakrężny przenośnik taśmowy umożliwiający odsiew wstępny w promieniu 180 stopni przy jednocześnie dużej wysokości składowania materiału. Większość kruszarek posiada krótki przenośnik boczny z wysokością wysypu ok. 2,5m.

Jaki napęd posiada kruszarka?

Napęd hydrauliczny umożliwia ruch wsteczny szczęki powodując udrożnienie kruszarki w przypadku blokady komory kruszącej. Oczywiście wpływa to nie tylko na wydajność, ale także na bezpieczeństwo obsługi kruszarki. Inny rodzaj przełożenia napędu poprzez sprzęgło jest zwykle najczęstszą przyczyną awarii układu napędowego.

Kruszarka Lokotrack posiada napęd hydrauliczny umożliwiający wsteczny ruch szczęki.

Jaki jest zakres nastawy szczeliny css?

Szeroki zakres nastawy szczeliny css umożliwia stosowanie kruszarki w wielu aplikacjach. W przypadku łatwo kruszalnego materiału jakim jest gruz budowlany, Lokotrack LT106 jako jedyny umożliwia pracę przy szczelinie css wynoszącej nawet 25mm, czyli produkcję materiału do 40mm!

To samo dotyczy największej możliwej szczeliny. Tylko LT106 zezwala na ustawienie aż 200mm szczeliny umożliwiając produkcję kamienia hydrotechnicznego do 350 a nawet do 400mm.

Dodatkowym atutem jest monitorowanie nastawy szczeliny za pomocą systemu kontrolnego IC700.

Jakie jest sterowanie dostępne wraz z urządzeniem?

Kruszarka Lokotrack LT106 wyposażona jest w system kontroli i obsługi IC700 z panelem interaktywnym.

  • intuicyjna obsługa umożliwia łatwą obsługę maszyny, podaje informację o wystąpieniu awarii oraz sposobie jej usunięcia.
  • system umożliwia sekwencyjne uruchomienie wszystkich komponentów kruszarki za pomocą jednego przycisku.
  • komputer współpracując z czujnikiem poziomu nadawy reguluje prędkość podawacza rusztowego zapewniając tym samym optymalizację całego procesu i maksymalną wydajność kruszarki.
  • w przypadku braku nadawy na podawaczu, czujnik poziomu przekazuje sygnał do komputera i powoduje zmniejszenie obrotów silnika napędowego tak, aby zmniejszyć zużycie paliwa.

Zadaniem systemu IC700 jest weryfikacja parametrów pracy i informowanie:

– operatora – jakie są bieżące parametry pracy, a w przypadku awarii, co się stało i w jaki sposób awarię usunąć oraz wykonać diagnostykę – kontrolę połączeń elektrycznych

– nadzoru – dot. kontroli zysków i kosztów, m.in. jaka jest wydajność godzinowa oraz wydajność na zmianę i przy jakim zużyciu paliwa

– serwisu – na temat historii obciążenia kruszarki, przeciążeń, alarmów, awarii, historii pracy urządzenia sięgającej kilku miesięcy wstecz;

System IC dostępny jest w kilku językach, m.in. w języku polskim.

Jakie są dostępne opcje dodatkowe?

Lokotrack posiada najbogatszą ofertę opcji dodatkowych na rynku, między innymi:

  • wysokociśnieniowe zraszanie wodą. Opcja ta zapewnia niskie zużycie przy dużym ciśnieniu wody.
  • przesiewacz montowany na przenośniku taśmowym – umożliwia produkcję dwóch frakcji na mobilnej kruszarce szczękowej, np. 0-32mm sprzedawanej jako mieszanka oraz frakcji, np. 32-200mm jako nadawę na drugi stopień kruszenia.
  • separator magnetyczny. Ważny jest nie tylko producent separatora ale także możliwość jego ustawienia w celu zwiększenia efektywności separacji metalu z produktu.

Silne pole magnetyczne generowane przez separator magnetyczny powoduje namagnesowanie się po pewnym czasie elementów konstrukcyjnych przenośnika taśmowego zmniejszając efektywność separatora. Jedynie Lokotrack posiada konstrukcję przenośnika taśmowego wykonaną ze stali nie ferromagnetycznej.

  • kruszarka Lokotrack posiada kilka różnych typów rusztu podawacza stosowanych w zależności od aplikacji.
  • młot z wysięgnikiem do rozbijania nadgabarytów firmy Rammer.

Jaką zastosowano kruszarkę szczękową?

W niektórych zestawach mobilnych stosuje się kruszarki zaprojektowane i wykonane dla potrzeb recyklingu gruzu budowlanego. Nadają się do kruszenia gruzu i cegieł, ale w aplikacjach z twardym kamieniem niestety … nie dają rady.

Przy doborze kruszarki należy także zwrócić uwagę na kąt rozwarcia szczęk kruszących. Rozwarty kąt powoduje, że twardy kamień jest podbijany do góry, ponieważ siły poziome w komorze kruszącej są zbyt słabe by skruszyć materiał.

Należy także zwrócić uwagę, gdzie dany typ kruszarki jest produkowany. Producenci kruszarek posiadających fabryki w Chinach czy USA mają zwykle bardzo długie okresy dostaw części zamiennych, co diametralnie wpływa na podniesienie kosztów transportu, a co za tym idzie zwiększa cenę samych części.

Kruszarka stosowana w LT106, to znana w niejednej kopalni odkrywkowej kruszarka szczękowa Metso:

  • przede wszystkim – bezawaryjna!
  • kompaktowa kruszarka szczękowa wykonana w technologii stosowanej w dużych kruszarkach produkowanych przez Metso dla górnictwa odkrywkowego i kruszenia najtwardszych skał.
  • kruszarka posiada bardzo mały kąt pomiędzy płaszczami kruszącymi umożliwiający kruszenie najtwardszych skał.
  • szczęki kruszące są obracalne i wymienne w łatwy oraz bezpieczny sposób.
  • kruszarka posiada szeroki zakres różnych płaszczy kruszących i wymienne policzki kruszarki.
  • wyposażenie w płytę metalową pomiędzy szczęką a płaszczem kruszarki zabezpiecza wahacz kruszarki przed zniszczeniem w przypadku całkowitego zużycia płaszcza.
  • kruszarka posiada łatwo wymienną płytę bezpiecznikową i jej siedziska.
  • kruszarka posiada najwyższą wydajność w swojej klasie.
  • opcjonalnie kruszarka wyposażana jest w system ACS – Active Setting Control

Jakie jest zużycie paliwa?

Średnie zużycie paliwa w kruszarkach tej wielkości wynosi 30-35 litrów na godzinę. Kruszarka Lokotrack LT106 wyróżnia się wyjątkowo niskim zużyciem paliwa na poziomie ok. 17-22 litrów/godzinę, osiągniętym dzięki zastosowaniu najwyższej jakości komponentów hydraulicznych. Pompy, rozdzielacze i silniki hydrauliczne zastosowane w kruszarkach Metso pochodzą od najlepszych i najbardziej znanych na rynku poddostawców takich, jak Rexroth czy Danfoss. Kruszarka posiada doskonały dostęp do wszystkich komponentów hydraulicznych.

Bezpieczeństwo

Firma Metso traktuje priorytetowo bezpieczeństwo operatora i pracowników serwisu. Bezpieczne platformy serwisowe, poręcze, osłony i zabezpieczenia to standardowe elementy wyposażenia kruszarek Metso. Lokotrack posiada linki bezpieczeństwa na wszystkich przenośnikach taśmowych oraz wyłączniki bezpieczeństwa umiejscowione w kilku newralgicznych miejscach urządzenia.

Jaka jest wartość odsprzedaży?

Najwyższe ceny za maszyny używane na rynku maszyn używanych oraz mała ilość tych maszyn dostępna na rynku świadczy przede wszystkim o ich bezawaryjności. Od użytkowników kruszarek Metso często słyszymy: „Po co mam sprzedawać, jeżeli maszyna całkiem nieźle pracuje i nic się nie psuje?”. Bez wątpienia za używaną kruszarkę Metso, na rynku maszyn używanych, można dostać dużo wyższą cenę w porównaniu z kruszarkami innych marek. Spadek wartości kruszarek Metso jest najniższy wśród wszystkich maszyn kruszących na rynku!

Serwis

Metso oferuje najwyższy poziom techniczny serwisu na rynku. Wśród wszystkich firm w branży rotacja pracowników serwisu jest najniższa. Nasi pracownicy serwisu posiadają długoletnie doświadczenie, podnoszone podczas cyklicznych szkoleń. Wiemy, że szybka reakcja serwisu, usunięcie awarii i przywrócenie maszyny do dalszej pracy w celu kontynuowania produkcji jest dla użytkowników naszych maszyn kluczowym kryterium doboru urządzenia.

Podsumowanie

LT106 oferuje najwyższą wydajność w swojej klasie przy dużo większej elastyczności procesu, wyraźnie mniejsze zużycie paliwa, lepszą mobilność, lepszy serwis oraz dostęp serwisowy do wszystkich komponentów kruszarki. Kruszarki Metso posiadają najlepszą żywotność i dyspozycyjność w branży.

 

Zobacz również

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem firm: