Węże do transportu szlamów i materiałów sypkich firmy Metso
Niezawodne i wydajne rozwiązania na każdym etapie przepływu materiałów – system węży do transportu szlamów i materiałów sypkich.
Od wielu lat produkty firmy Metso umożliwiają skuteczne rozwiązywanie problemów związanych z transportem materiałów. Potrafimy poradzić sobie ze zużyciem i ścieraniem, wysokim poziomem hałasu i pyleniem, pomagamy również obniżyć koszty prac konserwacyjnych, a wszystko to w celu optymalizacji przepływu materiałów i stałego udoskonalania ich dostępności.
Węże, tak jak przenośniki taśmowe, służą do transportu materiałów – wód technologicznych wykorzystywanych przy produkcji kruszyw lub odwadnianiu kopalń, materiałów sypkich w transporcie pneumatycznym. Muszą spełniać swoje funkcje w bezprzerwowej i bezawaryjnej pracy, w przeciwnym razie proces ten może ulec zatrzymaniu, co może skutkować nie tylko przestojem całej linii produkcyjnej, ale również, w przypadku kopalń, zalaniem wyrobiska, łącznie ze znajdującymi się tam urządzeniami.
Zazwyczaj szlamem nazywana jest mieszanina ciał stałych i cieczy. Szlam może być także określany, jako czynnik dwufazowy (ciecz/ciała stałe). W górnictwie zawiesiny to mieszaniny wody i cząstek mineralnych, przepompowywane pomiędzy różnymi urządzeniami do obróbki. W przypadku drobnych cząstek, transportowanych za pomocą systemów hydraulicznych, najmniej zużywa się miękki kauczuk naturalny (NR), który przeważnie używany jest w miejscach narażonych na ścieranie ślizgowe, wynikające z oddziaływania drobnoziarnistych materiałów. Dlatego węże do zawiesin Trellex mają wewnętrzną warstwę z gumy Trellex T40. Wężami transportować można również suche materiały sypkie, jak płatki, proszki, granulaty itp. Suchy transport za pomocą systemów pneumatycznych często wiąże się ze wzrostem temperatury. W wyższych temperaturach, podczas transportu dużych cząstek w suchych warunkach lepiej sprawdza się syntetyczny kauczuk (SBR) o twardości 60° Shore. Węże do materiałów sypkich Trellex mają wewnętrzną warstwę z gumy Trellex T60.
Ogólnie klasyfikując, powyższe węże dostarczane są w dwóch typach:
– węże szlamowe Trellex – stosowane w instalacjach transportujących abrazywne szlamy zawierające cząstki o sortymencie do 20 mm, w zakresie średnic od 44 mm do 610 mm,
– węże do transportu pneumatycznego materiałów rozdrobnionych i wiórów o sortymencie do 30 mm, w zakresie średnic od 40 mm do 355 mm.
Odporne na ścieranie węże zaprojektowane zostały z myślą o ciągłym transporcie substancji silnie ściernych. W ciągu wielu lat eksploatacji wykazały one najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym i całkowicie niezawodne działanie, w bardzo trudnych warunkach. System węży do zawiesin i materiałów sypkich Trellex składa się z trzech wymiennych komponentów standardowych – węża, złącza i uszczelki, tak jak to pokazano na rysunku poniżej.
Złącze jest mechanicznie, montowane na gładkim wężu. Wąż zachowuje pełną drożność nawet w punkcie zamocowania złącza. Złącze nie wchodzi w kontakt z transportowanym materiałem, dlatego nie jest narażone na zużycie. Wymieniając wąż, złącze można wykorzystać ponownie. Złącze nie musi być dobrane do konkretnego wzoru węża. Można je łatwo obrócić na wężu, aż będzie precyzyjnie wyrównane z kołnierzem, do którego ma zostać zamocowane. System węży do zawiesin i materiałów sypkich Trellex można podłączać do kołnierzy spełniających najważniejsze międzynarodowe normy dla kołnierzy.
Budowa węża
Węże są wzmocnione kordem i mają całkowicie zatopioną spiralę z cynkowanego drutu stalowego, chroniącą przed ciśnieniem dynamicznym i podciśnieniem. Współczynnik bezpieczeństwa dla rozerwania wynosi 3,2 × ciśnienie robocze. (Ciśnienie robocze dla średnic 44−204 = 1,0 MPa dla średnic 240−610 = 0,5 MPa).
Oprócz węży gamę produktów uzupełniają m.in. kolana Trellex 3xD, wykonane całkowicie z gumy wzmocnionej kordem, z zatopioną spiralą z cynkowanego drutu. Zaletą tych elementów, wyróżniających się pośród konkurencji, jest ich konstrukcja, tzn. w celu zwiększenia ochrony przed ścieraniem wewnętrzna warstwa jest na łuku zewnętrznym o 30% grubsza niż na łuku wewnętrznym, jak to pokazano na rys. 5. Kolana te dostępne są w wersji wygięcia 45 i 90 stopni.
Wymienione wyżej produkty znalazły zastosowanie m.in. w hydrocyklonach, służących do frakcjonowania piasku, a także z powodzeniem zostały zainstalowane w kopaniach piasku i żwiru, m.in.: w TKSM „Biała Góra”, Kruszgeo Rzeszów, Kopalnia Piasku „Grudzień Las”. Niejednokrotnie przy wyborze materiałów trudno ścieralnych duże znaczenie dla użytkownika/odbiorcy mają koszty początkowe związane z zakupem i instalacją. Jednak należy mieć na uwadze korzyści wynikające z bezawaryjnej pracy oraz z ograniczenia przestojów, co znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów związanych z obsługą i serwisem – podjęcie wszelkich działań umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności.