Budowa portu: ustawianie grodzic za pomocą teleskopowych żurawi gąsienicowych

Budowa portu: ustawianie grodzic za pomocą teleskopowych żurawi gąsienicowych

Budowa portu: ustawianie grodzic za pomocą teleskopowych żurawi gąsienicowych

Basen portowy portu Straubing jest pogłębiany w ramach obecnej modyfikacji Dunaju. W związku z tym ściana szczelna nabrzeża portowego będzie musiała zostać wzmocniona dodatkowymi łącznikami. Do realizacji tego skomplikowanego projektu budowlanego na wodzie i poza nią firma Stump-Franki, specjalizująca się w budownictwie lądowym, używa dwóch teleskopowych żurawi gąsienicowych firmy SENNEBOGEN: 33-tonowego żurawia 633 E, który pracuje na pontonie, oraz 50-tonowego żurawia 653E, który wykonuje prace na nabrzeżu z wykorzystaniem gumowych nakładek na płytach gąsienic.

„PORT” STRAUBING MA BYĆ POGŁĘBIONY

Na pochylonej pod kątem 20° rampie portowej 50-tonowy dźwig teleskopowy przenosi dostarczone materiały bezpośrednio na brzeg basenu portowego i ładuje je na ponton dostawczy.

W celu wspierania żeglugi i ochrony przeciwpowodziowej na dolnym, bawarskim odcinku Dunaju zwiększana jest obecnie głębokość koryta rzeki pomiędzy Straubing i Deggendorf. Ponieważ port Straubing-Sand jest tak zwanym „portem osłonowym”, który ma zapewnić statkom chronione kotwicowisko w sytuacjach awaryjnych, takich jak niska woda, głębokość basenu portowego musi zostać również dostosowana i pogłębiona do głębokości ok. 65 cm. Aby zapewnić stabilność basenu po tej rozległej modyfikacji, zlecono znanej od lat niemieckiej firmie Stump-Franki, zajmującej się inżynierią fundamentów, wzmocnienie ścianki szczelnej nabrzeża portowego za pomocą dodatkowego wspornika. W ciągu trzech kwartałów roku na wszystkich trzech stronach basenu ma zostać zainstalowanych dokładnie 1076 morskich pali oporowych. Do tego celu użyto 33-tonowego teleskopowego żurawia gąsienicowego firmy SENNEBOGEN i uzupełniono go specjalnie dla projektu portowego o 50-tonowy dźwig 653 E, wypożyczony ze spółki SENNEBOGEN Vertriebsgesellschaft i specjalnie wyposażony do pracy w porcie.

PRZYKRĘCANE NAKŁADKI GUMOWE ZAPOBIEGAJĄ USZKODZENIOM NABRZEŻA

Ze względu na to, że w trakcie prac nie można zakłócić pracy portu, projekt hydrotechniczny wymaga dużej koordynacji pomiędzy specjalistycznym przedsiębiorstwem budowlanym, operatorem portu, obsługującymi go statkami i przewoźnikami. Ponadto oznacza to również, że żurawie, które pracują muszą być szczególnie niezawodne i zarazem elastyczne podczas przenoszenia materiałów. Idealnie sprawdzają się tu teleskopowe żurawie gąsienicowe, które znane są z dużej elastyczności w działaniu. Kierownik budowy Christoph Müller potwierdza: „Decyzja o uzupełnieniu naszego własnego 30-tonowca firmy SENNEBOGEN o 50-tonowy teleskopowy żuraw gąsienicowy tej samej marki przy tym projekcie była zdecydowanie słuszna. Pod względem niezawodności 50-tonowiec w niczym nie ustępuje swojemu mniejszemu bratu, a współpraca z firmą SENNEBOGEN jako wypożyczalnią również układa się znakomicie. Osoby kontaktowe zawsze służą radą i pomocą czego przykładem było również wyposażenie wynajętej gąsienicy teleskopowej w przykręcone (specjalnie do tego zastosowania) gumowe podkładki na płytach gąsienicowych, dzięki czemu można wykluczyć uszkodzenie nabrzeża podczas wielu przejazdów pick and carry.”

WYNAJĘTY DŹWIG: PICK & CARRY NA NABRZEŻU

Teleskopowy żuraw gąsienicowy o masie 50 t, który został wynajęty specjalnie na potrzeby projektu, pracuje na nabrzeżu i dlatego jest wyposażony w gumowe nakładki na płytach gąsienicowych, które są delikatne dla podłoża. Z jednej strony zajmuje się on załadunkiem i rozładunkiem samochodów niskopodwoziowych, które regularnie dostarczają nowe pręty wiążące i zbierają gruz oraz pojemniki wypełnione wypłukanym materiałem skalnym. Z drugiej strony ładuje również ponton dostawczy, który przemieszcza się tam i z powrotem pomiędzy nabrzeżem a pontonem roboczym. W tym celu porusza się on w trybie ciągłym z materiałem o masie do 11 t lub z morskimi prętami okrętowymi o długości do 29,5 m po pochylonej pod kątem 20° rampie wprost do basenu portowego.

PRACA W OGRANICZONEJ PRZESTRZENI: PODNOSZENIE NA PONTONIE

Kompaktowy, teleskopowy żuraw gąsienicowy 33 t jest używany bezpośrednio na platformie roboczej. W tej szczególnie ograniczonej przestrzeni pełni on rolę centralnego urządzenia podnoszącego. Oznacza to, że pobiera on pręty z pontonu dostawczego, umieszcza je w wiertnicy, a także obsługuje wanny na gruz. Muszą one pomieścić cały wypłukiwany materiał ziemny, aby spełnione zostały podwyższone warunki ochrony środowiska obowiązujące na placu budowy, który znajduje się bezpośrednio nad wodą. W przypadku skipów łączna waga do 11 ton nie jest więc rzadkością.

Inżynierowie od specjalnych fundamentów są zadowoleni. „Cieszymy się, że robimy tak dobre i szybkie postępy w realizacji zadania i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakończyć je zgodnie z założonym celem. Z pewnością przyczynia się do tego również niezawodność żurawi” – potwierdzają na zakończenie.

Zobacz również

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem firm: