Eksploatacja młotów hydraulicznych – zużycie grotów
Eksploatacja młotów hydraulicznych – zużycie grotów
Przełom zmęczeniowy w grotach
W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy mechanizm powstawania przełomu zmęczeniowego w grotach młotów hydraulicznych. Dziś chcielibyśmy dokładniej opisać niektóre aspekty naturalnego, choć czasami przyspieszonego, zużycia grotów.
Czynniki wpływające na zużycie grotów
Główne czynniki wpływające na zużycie grota to:
- Zastosowanie młota hydraulicznego.
- Zawartość kwarcu w rozbijanym materiale (abrazyjność materiału).
Są to czynniki, na które nie mamy wpływu. Istnieją jednak inne, które możemy kontrolować.
Deformacja grotów
Najczęściej występująca deformacja pojawia się, gdy końcówka grota jest zbyt miękka i zmienia kształt szybciej niż następuje naturalne wytarcie. Istnieją dwa główne powody niedostatecznej twardości grota:
Zła jakość grota: Powodowana niską jakością materiału lub nieprawidłową obróbką cieplną, co dotyczy głównie nieoryginalnych, tanich zamienników.
Przegrzanie i rozhartowanie końcówki grota: Spowodowane pracą w gorących warunkach (odlewnie, huty) lub zbyt długą pracą młota w jednym punkcie.
Deformacja jest zawsze oznaką ekstremalnego zużycia grotów płaskich i stożkowych. Możemy jej uniknąć, stosując odpowiednie kształty grotów i prawidłowo używając młota. Większa powierzchnia styku grota z materiałem umożliwia szybsze odprowadzenie ciepła.
Siły powstające w punkcie styku
Zużycie grotów jest również związane z siłami powstającymi w punkcie styku grota z materiałem. Wzrost energii przekazywanej do grota zwiększa tarcie i ścieranie końcówki.
Szkolenie operatora
Najlepszym sposobem na wydłużenie żywotności grotów jest odpowiednie przeszkolenie operatora. Większość grotów zużywa się nadmiernie z powodu przegrzania końcówki. Dochodzi do tego, gdy zbyt długo pracujemy w jednym punkcie. Powstający pył pochłania większość energii, która oddawana w postaci ciepła rozgrzewa grot do czerwoności, zmieniając jego strukturę i rozhartowując go. Zaleca się rozbijanie elementów nie dłużej niż 15 sekund w jednym miejscu, a następnie zmianę punktu przyłożenia grota.
Ostrzenie grotów
Każdy stępiony grot można ostrzyć, pamiętając, aby podczas obróbki nie przekroczyć temperatury 200°C.