Robotnik używający wysięgnika maszyny budowlanej z czerwoną chwytaką do usuwania gruzu pod niebieskim niebem. W tle widoczne wieżowce.

Groty do młota hydraulicznego

Groty do młota hydraulicznego

Prawidłowy dobór właściwego narzędzia

Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniego grota jest określenie, czy materiał wymaga kruszenia, czy penetracji. Właściwe rozpoznanie pozwala uzyskać maksymalną wydajność i unikać nadmiernego zużycia narzędzia.

Rozbijanie materiału poprzez jego skruszenie

Technika rozkruszania nadgabarytów jest stosowana przy materiałach o wysokim stopniu abrazywności, takich jak granit, dioryt, kwarcyt i mocno uzbrojony beton. Grot tępy (Rammer Blunt Tool) nie penetruje materiału, lecz rozkrusza go dzięki wysokiej energii udaru przekazywanej przez dużą powierzchnię styku grota z materiałem. Powstałe naprężenia niszczą strukturę skały.

Rozbijanie materiału poprzez jego penetrację

W przypadku skał o niskiej abrazywności lepsze wyniki daje technika zagłębiania narzędzia w rozbijanym materiale. Najczęściej stosowanym grotem jest „stożek” (Rammer Moil Point) lub dłuto (Rammer Chisel). Stożek jest przeznaczony do miękkich skał, jak granit, a dłuto sprawdza się w twardych skałach, takich jak bazalt. Grot penetruje materiał, powodując odłamywanie mniejszych fragmentów.

Narzędzia do zadań specjalnych

Profesjonalna gama grotów Rammer obejmuje narzędzia do specjalistycznych zastosowań. Użytkownicy pracujący w silnie abrazywnych materiałach docenią grot Rammer Super Blunt, który charakteryzuje się trzy razy dłuższym okresem zużycia niż standardowy grot tępy. Do wstępnego rozbijania twardych nadgabarytów skalnych polecamy Rammer Hard Rock Chisel, który zwiększa wydajność. Rozbijanie miękkich skał można usprawnić, używając grota Rammer Limestone Chisel, który przyspiesza proces penetracji granitu i ogranicza jałowe uderzenia.

Zobacz również

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem firm: