Koniec problemów z zalepianiem sit – rozwiązaniem jest Trellex TFX

Zastosowanie sit Trellex TFX zapobiega zatykaniu i zalepianiu oczek gwarantując wysoką efektywność produkcji. Sita te są znakomitym rozwiązaniem nie tylko podczas przesiewania kamienia, ale również przy pracy z materiałami takimi jak glina, węgiel, żwir, piasek itp.

Kopalnia Hanson’s Forestwood w południowej Walii rozwiązała problem z zalepianiem sit, dzięki zastosowaniu sit gumowych Trellex TFX nowego typu.

Walia jest znana z wielu rzeczy – lecz słoneczna pogoda nie jest jedną z nich. Połączenie bliskości Atlantyku i gór oznacza deszcz – bardzo dużo deszczu. Jest to dobre dla trawy, która ma wykarmić 10 milionów owiec w kraju, lecz bardzo problematyczne, gdy przesiewamy drobny kamień wapienny na sitach stalowych, które mają tendencje do zatykania i oblepiania szczególnie podczas wilgotnej aury.

Z tym problemem borykała się Kopalnia Kamienia Wapiennego Hanson’s Forestwood w Pontyclun w Walii. Problem z zalepianiem sit stał się tak poważny, że miał znaczący wpływ na jakość produktu końcowego o uziarnieniu 10 mm i poniżej. Oznaczało to również, że dwa lub trzy razy dziennie podczas deszczowych dni, obsługa musiała wspinać się na przesiewacz i oczyszczać sita za pomocą gumowych młotków, co zajmowało każdorazowo około 1 godziny ograniczając zdolność produkcyjną. Straty związane z oczyszczaniem sit szacowano na 20 – 30 tyś. ton rocznie.

„Trzeba było czyścić sita na czworaka – była to brudna i cuchnąca robota”- mówi sztygar Howell Bryant, który pracuje na kopalni od wczesnych lat ’70-tych. „ To nie była trudna praca, ale nie chciałbyś robić tego trzy razy dziennie. Ale odkąd założyliśmy nowe sita, byliśmy na przesiewaczu tylko dwa razy w tym roku – są milion razy lepsze,”- mówi z uśmiechem na ustach. Nowe sita, o których wspomina Bryant, to sita gumowe Trellex TFX firmy Metso, dobrane i dostarczone przez Garet’a Brooks’a – Menadżera Metso odpowiedzialnego za ten rejon. Sita Trellex TFX najlepiej sprawdzają się przy przesiewaniu materiałów o wilgotności do 7%, gdzie dzięki swojej ogromnej elastyczności, zapobiegając zalepianiu otworów.

Kopalnia Forestwood została otwarta w latach ’50-tych ubiegłego wieku i przejęta przez firmę Hanson w 2001 r. Zakład przeróbczy został postawiony w późnych latach ’90-tych przez firmę Unifloc i składał się z kruszarki obrotowej BJD, kruszarki udarowej SBM oraz z czterech przesiewaczy Hewitt & Robins. Zespół 10-cio osobowy, wydobywa i przerabia 250 tyś. ton kamienia wapiennego rocznie. Zakład ten jest jednym z ośmiu zakładów należących do firmy Hanson w tym rejonie i produkuje frakcje – 40, 28, 20, 14, 10, 6 mm oraz pył.

Richard Grey jest kierownikiem produkcji i osobą, która wywierała największy nacisk na wymianę sit drucianych na gumowe Trellex TFX. „ Mieliśmy ogromne problemy z przesiewaczem nr 4, który produkuje materiał 10, 6 mm oraz pył” – wspomina Richard.” Pokłady były wiecznie zaślepione podczas deszczowych dni. Sita Trellex TFX były droższe od stalowych, lecz uwzględniając ograniczenie przestojów związanych z oczyszczaniem sit, praktycznie do zera, zwróciły się szybko przez uzyskanie większej wydajności w skali roku. Żywotność sit gumowych jest także znacznie wyższa niż sit drucianych – do pięciu razy. Poza sprawdzaniem napięcia i podciąganiem śrub raz w miesiącu, praktycznie nie wymagają obsługi, co pozwala pracownikom utrzymania ruchu zająć się innymi sprawami niż ciągłe oczyszczanie pokładów.

Elastyczny system

Sita Trellex TFX dostępne są w wielu różnych grubościach z otworami odlewanymi lub sztancowanymi. Mogą być napinane zarówno poprzecznie jak i wzdłużnie. Ich wysoka efektywność uzyskiwana jest przez zastosowanie bardzo elastycznej gumy, która zapobiega zatykaniu i zalepianiu oczek. Sita zbrojone są kordem tkaninowym zapewniającym ich właściwe napięcie i dokładną separację. Sita TFX montuje się w miejsce istniejących sit napinanych bez żadnych modyfikacji rzeszota. Jest to możliwe, ponieważ sita zabezpieczone są dodatkowymi pasami gumy ochronnej w miejscach gdzie mają kontakt z rzeszotem. Efektywność Sita Trellex TFX są znakomitym rozwiązaniem nie tylko podczas przesiewania kamienia wapiennego, ale również przy pracy z materiałami takimi jak glina, węgiel, żwir i piasek oraz innymi, które powodują problemy z zaślepianiem i zalepianiem sit.

„Metso przysłało dwóch swoich serwisantów do montażu sit, aby mieć pewność, że zostały zamontowane poprawnie” – wspomina Grey. „Pokazali również naszym mechanikom jak montować i jak użytkować sita we właściwy sposób. Od tego czasu praktycznie nie mieliśmy problemów z nowymi sitami. Żadne sita nie poradzą sobie z bardzo zawilgoconym materiałem, więc także sita Trellex TFX mogą się zalepiać. Lecz jest jedna znacząca różnica – tylko dwa razy w ciągu roku – zamiast dwa razy dziennie. To gwarantuje, że kruszywo jest czyste i ma odpowiednie uziarnienie niezależnie od pogody. Jeżeli trwałość sit jest tak wysoka nie spodziewamy się ich wymiany przez długi okras czasu”, podsumowuje Grey. „ Ponadto rozważam zastosowanie sit Trellex TFX również na górnym pokładzie.”

Metso jest globalnym dostawcą technologii i usług dla branż górnictwa i budownictwa, wytwarzania energii, automatyzacji, recyklingu oraz przemysłów papierniczego i włókienniczego. Zatrudniamy około 29.000 pracowników w ponad 50 krajach. www.metso.com

 

Zobacz również

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem firm: