Koparka linowa czy klasyczna Long Reach
Koparka linowa czy klasyczna Long Reach w pracy na żwirowniach? Sennebogen!
Koparka linowa versus klasyczna Long Reach w pracy na żwirowniach?
Zapraszamy do przeczytania porównania najważniejszych parametrów obu maszyn.
-
Żywotność
Żywotność koparki kratownicowej wynosi mniej więcej 25.000 godzin pracy, o ile nie więcej. Rozglądając się po żwirowniach napotkamy wzrokiem wiele wciąż sprawnych, starszych modeli koparek linowych, które nadal wykonują tam swoją pracę. Żywotność klasycznej koparki hydraulicznej to zaledwie ~10.000 godzin, co daje nam – w wymiarze czasowym – 2,5-krotną przewagę koparek linowych.
-
Wydajność
Dla rzetelnego porównania przyjęto maszyny o zbliżonej masie całkowitej, tzn. koparkę hydrauliczną o wadze około 40 ton oraz koparkę linową 640HD Sennebogen. W koparce hydraulicznej – zgodnie ze specyfikacją – do wydobycia materiału o gęstości 1,8t/m3 zastosowano łyżkę o pojemności 0,7m3. Koparka linowa ma (zakładając porównywalny zakres grabienia) łyżkę o pojemności 1,6m3. Zgodnie z powyższym, koparka hydrauliczna powinna pracować mniej więcej 50% szybciej aniżeli koparka hydrauliczna. Jeden cykl zamiast trwać około 40 sekund musiałby trwać c.a.20 sekund, co w rzeczywistości jest nierealne.
Poniżej zamieszczamy film obrazujących zastosowanie koparki hydraulicznej Long Reach
http://www.youtube.com/watch?v=Jg4U0o-_S4E#
Jak widać długość jednego cyklu można porównać z cyklem pracy koparki linowej. Na przedmiotowym filmie widać również wyraźnie, że głazy z wydobywanego materiału (przy drugim cyklu wydobycia) muszą być dodatkowo rozładowane. Tego typu materiał może stanowić problem dla dłuższego wysięgnika. Długa część stalowej konstrukcji poddawana jest dużym obciążeniom.
-
Zużycie paliwa
Jeśli klasyczna koparka hydrauliczna (wyposażona w bardzo długi wysięgnik i ramię) musi przenieść wielki ciężar, to w porównaniu z koparką linową (zaopatrzoną tylko w linę i włókę) w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że zużywa o wiele więcej paliwa. Również niewielkie gabaryty łyżki (około 0,7 m³) zamontowanej na koparce klasycznej nie pozostają bez znaczenia. Każdorazowo musi ona wykonać więcej cykli, aby osiągnąć zbliżoną wydajność do koparki linowej z łyżką o większej pojemności (mniej więcej dwukrotnie większą). W efekcie powoduje to zwiększenie średniego zużycia paliwa o około 50% na tonę materiału.
-
Konserwacja
W każdej maszynie kratownicowej jest znacznie mniej ruchomych części niż w koparce hydraulicznej, widać to chociażby na przykładzie ilości połączeń tulejowo-sworzniowych. Szczególną uwagę należy zwrócić również na delikatne – w porównaniu z kratą – wysięgniki i ramiona w koparkach klasycznych. Z wieloletnich obserwacji popartych pracą w branży, można śmiało powiedzieć, że wspomniane elementy bardzo często ulegają zniszczeniu – pękają, a nawet się łamią. Wyjątkowo newralgicznym miejscem jest połączenie pomiędzy ramieniem, a łyżką.
W zdecydowanej większości przypadków do tego typu uszkodzeń dochodzi w sytuacji, gdy łyżka natrafi na duży kamień lub skamieniałe pnie drzew, które utknęły w żwirze. W takim wypadku koparka linowa po prostu pociągnie taki materiał bez uszczerbku dla maszyny. Tak, więc koszty konserwacji i napraw, a co za tym idzie ogół kosztów utrzymania koparki linowej jest zdecydowanie dużo niższy.
-
Zasięg
Typowa koparka Long Reach w klasie 30 ton może osiągnąć zasięg około 10-12 metrów. A 630HD ma zasięg ponad 20 metrów. Głębokość pracy jest bardzo zbliżona w przypadku obu typów.
-
Urządzenie wielofunkcyjne
Koparki kratownicowe mogą być łatwo wykorzystane także we wszystkich innych rodzajach prac, to znaczy między innymi: jako dźwig, w pracy z chwytakiem, pracy z młotem wibracyjnym, itp. Koparka hydrauliczna Long Reach pracuje wyłącznie z łyżką. Nie ma żadnej innej możliwości zastosowania.
-
Koszty
Koparka linowa jest około 30% droższa niż podobnej wielkości (mierzonej masy) koparka hydrauliczna klasyczna. Jednakże, biorąc pod uwagę wszystkie koszty, kalkulacja prezentuje się zgoła inaczej:
– 2,5-krotnie większa żywotność
– dużo niższe zużycie paliwa
– dużo tańsza konserwacja
Podsumowując:
koszty zakupu i utrzymania – w przeliczeniu na jednostkę materiału – maszyna linowa kosztuje nas w przybliżeniu 2/3 tego, co klasyczna koparka hydrauliczna.