Maszyna minerałowa Vermeer D23x30 z żółtą obudową, zaparkowana na tle zielonych pól i błękitnego nieba.

Koparka podciśnieniowa Vermeer – zastosowanie

Koparka podciśnieniowa Vermeer – zastosowanie

Technologia przewiertu sterowanego jest znana i wykorzystywana w Polsce od lat. Tak samo długo właściciele wiertnic borykają się problemem wywozu i utylizacji płynu wiertniczego. Szczególnie w miastach konieczne jest usunięcie płynu z komór montażowych i tu pojawia się problem, kto podejmie się tego zadania, jaki sprzęt będzie to tego potrzebny, gdzie to zrzucić i najistotniejszy dla firm wykonawczych jaki będzie koszt takiej usługi.

Pozostaw po sobie porządek…

W momencie, gdy roczne koszty wywozu płuczki sięgają kilkudziesięciu tysięcy, wykonawcy zaczynają się zastanawiać czy nie warto wyposażyć się w sprzęt umożliwiający uniezależnienie od firm świadczących usługi w tym zakresie.

Mieszanina płuczki z urobkiem z uwagi na swoje właściwości jest trudna do odpompowania tradycyjnymi beczkowozami. Oczyszczalnie ścieków niechętnie lub wcale nie przyjmują tego odpadu, ponieważ zakleja sita oraz niekorzystnie wpływa na mikroorganizmy w osadnikach, natomiast wysypiska z uwagi na konsystencje zaraz po usunięciu z wykopu, również nie pozwalają na składowanie. Wydaje się, że najlepszym sposobem jest pozostawienie do odcieknięcia i odparowania wody, a następnie składowanie jako odpad stały.

Producent m.in. wiertnic do przewiertów sterowanych Vermeer, we współpracy z firmą McLaughlin stworzył całą linię odsysaczy próżniowych. Urządzenia te wyposażone są w pompy ssące o wydajności w zakresie 16,3 m3/min. do 34 m3/min oraz w zbiorniki o pojemności 370 l 11 300 l. Dodatkowo urządzenia wyposażone są w pompę wodną, która spręża do 206,8 bar ciecz służącą m.in. do zmiękczenia gruntu, oczyszczania studzienek, chodników czy urządzeń.

W wielu krajach urządzenia tego typu są podstawowym elementem zastawu wiertniczego, w Polsce również są stosowane urządzenia produkcji Vermeer w tym charakterze oraz widoczny jest wzrost zainteresowania tymi urządzeniami, szczególnie jako wsparcie wiertnic wykorzystujących ilość płuczki, przy której zastosowanie kosztownego recyklera jest ekonomicznie nieuzasadnione. Podciśnieniowy odsysacz płuczki, również jest określany jako koparka próżniowa, nazwa wiąże się z tłumaczenia angielskiej nazwy tego urządzenia oraz funkcji jaką może pełnić. Może być stosowana do wykonywania przekopów kontrolnych, eliminując ryzyko uszkodzenia uzbrojenia podziemnego, jak w przypadku tradycyjnej koparki lub przy pomocy wiertnicy jeśli wiercimy „na ślepo”. Wykonawcy niejednokrotnie przekonali się o jakości podkładów mapowych dostępnych w instytucjach geodezyjnych. Naruszenie infrastruktury podziemnej wiąże się z kosztami naprawy oraz odszkodowania, w Holandii koszty tego typu zostały oszacowane na 30 mln euro rocznie.

Kolejnym wspomnianym zastosowanie jest oczyszczanie studzienek kanalizacyjnych, odsysacze mogą być wyposażone w sprzęt pozwalający na oczyszczenie również przewodów kanalizacyjnych.

Urządzenie może w być wykorzystane do usunięcia wody z zalanych obiektów, błota, wykopania wykopów pod np. słupki ogrodzeniowe.

Firmy specjalizujące się w technologiach bezwykopowych stale rozbudowują swój park maszyn i coraz częściej poszukują rozwiązań pozwalających realizację projektów kompleksowo, bez firm zewnętrznych. Problem odpadów nie maleje, a wręcz rośnie wraz ze świadomością inwestorów, właścicieli działek oraz firm zajmujących się ich utylizacją.

Zobacz również

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem firm: