Kruszarka szczękowa i młot hydrauliczny z wysięgnikiem

Przy każdym pojawiającym się projekcie na młot hydrauliczny z wysięgnikiem do pracy na kruszarce szczękowej spotykamy się przede wszystkim z pytaniami:

– Ile to kosztuje?

– Czy w mojej kopalni potrzebny jest młot z wysięgnikiem?

– Czy mi się to opłaca?

I wreszcie,

– Skąd wziąć na to pieniądze?

Ile to kosztuje?

 Każda aplikacja jest inna, trudno wiec jednoznacznie określić ile to kosztuje bez wizji lokalnej i precyzyjnego dobrania wysięgnika tak by młot sięgał wszędzie tam gdzie chcemy. Precyzyjne zwymiarowanie miejsca pracy wysięgnika jest bardzo ważnym elementem doboru. Nie chcemy przecież żeby po montażu nagle okazało się że wysięgnik wracając do kruszarki uderza o belkę wsporczą dachu albo przy obrocie uderzał w kabinę operatora.

Oczywiście podstawowym kryterium doboru wielkości wysięgnika jest jego zasięg wraz z młotem zarówno w poziomie, tak by sięgał zarówno do kruszarki jak i była możliwość oczyszczenia podawacza i kosza zasypowego jak i w pionie do wnętrza komory kruszącej by móc udrożnić kruszarkę.

Na co należy zwrócić uwagę przy doborze młota? Oczywistym kryterium doboru młota jest wielkość gabarytu blokująca gardziel kruszarki ale także rodzaj skały, jej kruszalność oraz częstotliwość występowania tego zjawiska. Raz na zmianę czy raz w tygodniu.

Agregat hydrauliczny. Jego dobór jest istotnym parametrem ze względu na cenę końcową całości dostawy, jednakże wielkość agregatu jest ściśle uzależniona od wielkości zastosowanego młota w danej aplikacji.

Czy w mojej kopalni potrzebny jest młot z wysięgnikiem?

Tak. W 99% przypadków, tak. Jeśli nie z ekonomicznego punktu widzenia to na pewno ze względu na bezpieczeństwo pracy operatora. Wystarczy się przyjrzeć jego pracy i zwrócić uwagę ile razy dziennie ryzykuje kalectwo wyciągając nadgabaryt taśmą, łańcuchem, który należy pod gabarytem przeciągnąć i za pomocą suwnicy wyciągnąć go z kruszarki. Jak łatwo taki gabaryt może wypaść z tej prowizorycznej uprzęży.

Innym częstym rozwiązaniem jest tzw. klinowanie, czyli wciskanie klina na linie pomiędzy szczęki kruszarki a gabaryt. Coś puści – zwykle gabaryt, ale kruszarce nie wyjdzie to na zdrowie… Zadajmy sobie jeszcze raz to pytanie – Czy w mojej kopalni potrzebny jest młot z wysięgnikiem?

Czy mi się to opłaca?

Przykład: inwestycja wynosi ok. 250 000zł. Dużo?

Jeden nadgabaryt na zmianę wyciągany tradycyjną metodą powoduje przestój kruszarki, a czasem całego zakładu, na minimum 1 godzinę. Najpierw na chodzącej kruszarce próbujemy klinować silnik chodzi (160kW) nie udaje się kruszarkę należy zatrzymać. Operator wchodzi do środka próbując przeciągnąć pod nadgabarytem taśmę, „oby się właśnie teraz nie obluzował” – myśli operator. I zanim suwnica wyciągnie – godzina mija.

A mogliśmy w tym czasie zrobić 100 – 200 t/h?

20 dni w miesiącu x 100 t = 2000 ton więcej! X 12 miesięcy = 24 000 ton więcej!

24 000 ton gotowego produktu x 30zł = 720 000 zł sprzedaży.

Czy mi się to opłaca?

Dane za ile sprzedawany jest lokalnie kamień, ile t/h produkuje kruszarka szczękowa oraz ile przestojów i jak długo one trwają każdy może sobie sam do równania dołożyć.

I wreszcie skąd wziąć na to pieniądze?

Czasy są trudne ale przez ostatnie parę lat nigdy nie były łatwe. O bezpieczeństwo operatorów trzeba dbać. Tego nie da się policzyć. Dobierając urządzenia kierujemy się zasadą by dobrać jak najtańsze rozwiązanie dla danej aplikacji.

Zakup młota z wysięgnikiem można rozłożyć w ratach leasingowych nawet na 6 lat. Wychodzi to zaledwie 4 000zł/miesiąc (przy inwestycji ok. 250 000zł) Biorąc pod uwagę zwiększenie produkcji, mniej przestojów nagle okaże się, że cała inwestycja zwraca się po roku i zaczyna na siebie zarabiać.

Koszty eksploatacji? – raz do roku przegląd i wymiana grota. Rammer udziela na młoty hydrauliczne 5 lat gwarancji!

Prosimy o kontakt w celu uzyskania oferty handlowej i umówienia wizji lokalnej w kopalni.

bartek.ruda@bh-ruda.pl

Lista referencyjna wysięgników hydraulicznych Rammer

 

Zobacz również

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem firm: