Metso zwiększa produkcję o 20% w kamieniołomie Embu Group
Spółka wprowadza automatyzację całego procesu przeróbki mechanicznej. W Mogi das Cruzes (Brazylia), w kamieniołomie Itapeti należącym do Embu Group każdego miesiąca kruszeniu poddaje się 150 000 ton nadawy, chociaż możliwości zakładu sięgają nawet 400 000 ton. Spółka osiągnęła tak dużą wydajność do końca 2013 roku poprzez uruchomienie zupełnie nowego automatycznego zakładu przeróbki mechanicznej. Kompleks składa się parku maszynowego dostarczonego przez Metso, który wytwarza aż 20 różnych rodzajów produktów. Obecnie najlepiej sprzedaje się suchy łamany piasek.
Dyrektor techniczny Márcio Gonçales oraz inżynier elektryk André Oliveira Leme są odpowiedzialni za projekt, składający się z długiej fazy badawczej, którego efektem było uruchomienie zakładu o wydajności o 20% większej niż tradycyjny.
Wcześniej posiadano już pewne doświadczenia z wdrożenia automatyzacji w innych lokalizacjach Embu. Załoga kopalni ma pozytywne doświadczenia z maszynami grupy Metso, gdyż wcześniej korzystała z kruszarek dostarczonych jeszcze przez firmę Svedala Faço (dziś Metso). Po wizycie w zautomatyzowanym zakładzie przeróbczym opartym o technologię Metso znajdującym się w Portugalii, brazylijscy inżynierowie postanowili uruchomić podobny kompleks w Ameryce Południowej.
W Sao Paulo występuje wielki popyt na piasek łamany mimo braku jego złóż w okolicy. Konieczność dalekiego przewozu kruszywa jest powodem występowania wysokich cen w sektorze budowlanym. Duży popyt oraz wymagania jakościowe zachęciły spółkę do inwestycji w zakład zautomatyzowany.
Automatyzacja i innowacje w całym procesie
Dla realizacji projektu, eksperci Embu zaprosili do współpracy grupę Metso. Założeniem była budowa zakładu o wydajności 500 t/h netto dla produktu o uziarnieniu 0-19 mm.
W omawianym przypadku automatyzacja zaczyna się już na etapie kosza zasypowego kruszarki pierwszego stopnia. Zintegrowany system sygnalizacji wskazuje kiedy kierowca 40- tonowego wozidła ma wysypać ładunek surowca do przetworzenia.
Następnie, automatyka przemysłowa zapewnia właściwy strumień nadawy kierowanej do kruszarki szczękowej Nordberg C160. “Automatyczne zasilanie nadawą zastosowaliśmy także w innych stopniach kruszenia. Wzrost produktywności oraz zmniejszone zużycie materiałów eksploatacyjnych są widoczne” – mówi André de Oliveira.
Po pierwszym stopniu kruszenia, poziom materiału skalnego na przenośniku jest kontrolowany przez czujnik zabezpieczający przed przeciążeniem.
Kolejną innowacją znajdującą się na drugim i trzecim stopniu kruszenia jest użycie dwóch kruszarek stożkowych zamiast jednej stożkowej oraz jednej udarowej z wałem pionowym. Kruszarką drugiego stopnia jest tutaj Nordberg HP500 a trzeciego HP300; obie maszyny są wyposażone w automatyczny czujnik kontroli strumienia nadawy oraz zdalne sterowanie szczeliny kruszarki. “Po dwóch latach od uruchomienia, mogę potwierdzić, że uziarnienie I kubiczność ziarna piasku i żwiru są doskonałe” – potwierdza dyrektor Gonçales.
Produkt gotowy jest zwałowany lub umieszczany w zbiornikach o pojemności 60 ton. W zakładzie prowadzony jest proces suchego wychwytywania drobin piasku. Dzięki temu w mniejszości ilości trafia on do stawów osadowych. Dzięki temu produkuje się znacznie mniej odpadów, a produkcja netto wzrosła.
Dążąc do optymalizacji procesu
Wydajność nowego zautomatyzowanego zakładu przeróbczego wynosi 500 t/h dla uziarnienia produktu końcowego 0-19mm, podczas gdy poprzedni mógł wyprodukować jedynie 300 t/h.
Obecnie wychód żwiru sięga około 30% ogółu sprzedaży kamieniołomu Itapeti, kolejne 30% to kruszywo łamane, a reszta pozostałe produkty.
Boris Volavicius – specjalista ds. optymalizacji z grupy Metso uważa, że należy uznać Itapeti za branżowy sukces w skali globalnej. ”Być może już niedługo kolejny zakład zostanie uruchomiony w ramach Embu. Istnieje duży potencjał optymalizacji w zakresie wydajności, niezawodności oraz wyników operacyjnych” – stwierdził Volavicius.