Pokaz urządzenia do mechanicznego urabiania skał firmy Vermeer
Kolejny pokaz urządzenia do mechanicznego urabiania skał firmy Vermeer odbył się w kopalni o bardzo zróżnicowanym złożu. Złoże przecinają warstwy anhydrytu o wytrzymałości na ściskanie 120 MPa oraz warstwy gipsu o wytrzymałości na ściskanie 30-40 MPa.
Jednakże anhydryt pomimo trzy krotnie większej twardości jest materiałem, który dużo łatwiej się odspaja w porównaniu z gipsem, który podlega bardziej frezowaniu niż odspajaniu od spągu kopalni.
Wyraźnie widać to zarówno w wydajności urządzenia oraz wielkości produktu finalnego.
Terrain Leveler firmy Vermeer produkowany jest dwoma różnymi napędami. Klasyczny napęd realizowany poprzez łańcuch jest ewolucją koparek łańcuchowych produkowanych przez Vermeera od ponad 50 lat. Organem roboczym jest w tym wypadku łańcuch oraz bęben skrawający napędzany przez łańcuch. Nowością na rynku jest napęd realizowany przez dwa silnik hydrauliczne (Direct Drive), zamontowane po obu stronach bębna skrawającego. Takie właśnie urządzenie poddaliśmy testom wydajnościowym.
Terrain Leveler T1255 DD (Direct Drive) wyposażony jest w system komputerowy wspomagania pracy urządzenia TEC Plus, który dostosowuje prędkość przemieszczania maszyny analizując na bieżąco obciążenie hydrauliki.
Wstępny tuning urządzenia polega na skonfigurowaniu parametrów pracy do każdego złoża, tak by nie przeciążać maszyny i znaleźć kompromis pomiędzy kosztem uzyskania 1 tony materiału a wydajnością. Resztą zajmuje się system TEC Plus, który zwalnia urządzenie natrafiając na materiał trudno urabialny i ponownie przyspiesza urabiając materiał łatwiej urabialny. W tym wypadku urządzenie przyspieszało natrafiając na żyłę anhydrytu.
Terrain Leveler T1255DD urabia bębnem skrawającym o szerokości 3,7m, w tym wypadku na głębokość 35cm. Zmierzona wydajność po jednej godzinie pracy, na odcinku testowym o długości 160 metrów wyniosła 210 m3 urobionej „calizny” o ciężarze właściwym ok. 2,2 t/m3, co dało nam wynik ok. 460 t/h urobionego materiału!
Dokładniejsze pomiary wykazały jednak, że wydajność urabiania gipsu wyniosła ok. 300t/h a wydajność osiągana na anhydrycie przekroczyła 600 t/h!
Testowe urządzenie wyposażone zostało w opcjonalny laserowy system pomiarowy firmy Trimble umożliwiający bardzo precyzyjne prowadzenie prac. Vermeer T1255DD, bez znaczenia w którym kierunku się przemieszczał w trakcie urabiania, utrzymywał stałe nachylenie spongu pod kątem 3% w osi X i 2% w osi Y. Takie nachylenie spongu wystarcza by skierować wodę w jedno miejsce z całego obszaru do jednego rząpia.
Terrain Leveler firmy Vermeer jeszcze raz udowodnił, że urabianie mechaniczne z dużą wydajnością szczególnie w kopalniach o ograniczonych możliwościach wiercenia i strzelania jest najlepszym rozwiązaniem ekonomicznym. Osiągnięcie podobnej wydajności wymaga kilku koparek z minimum 7 tonowym młotem hydraulicznym. Zarówno koszty inwestycyjne jak i koszty operacyjne w dużym stopniu są na korzyść urządzenia Vermeer.
A dodatkowe korzyści? Przygotowane drogi dojazdowe. Zmniejszone zużycie opon w kopalni. Wypoziomowanie spągu w kierunku rząpia pod dowolnym kątem. 1 operator. Niskie koszty uzyskania materiału.