Maszyny budowlane. Oferta Biura Handlowego Ruda

Biuro-handlowe-ruda-9Pośrednik Budowlany: – BH Ruda należy do „dinozaurów” wśród polskich firm zajmujących się dystrybucją maszyn i sprzętu dla branży górniczej i budowlanej...

Jacek Ruda: – Można nas tak określić, skoro 21 kwietnia ubiegłego roku obchodziliśmy jubileusz dwudziestolecia działalności. Nieprzypadkowo podaję tak dokładną datę, bowiem właśnie 21 kwietnia 1990 roku nasza firma licząca wówczas trzech pracowników wystawiła pierwszą fakturę. Dzisiaj zatrudniamy zdecydowanie więcej osób, bo ponad sto trzydzieści i jesteśmy bogatsi o dwie dekady doświadczeń.

- W początkowych latach działalności Biuro Handlowe Ruda nie było raczej kojarzone z branżą budowlaną…
bhruda-produkcja-baner-4- Rozpoczynaliśmy jako dostawca sprzętu dla górnictwa podziemnego, głównie do kopalni miedzi, cynku i ołowiu. Potem zaczęliśmy zajmować się górnictwem odkrywkowym. Dopiero przed ośmioma laty zaoferowaliśmy polskim użytkownikom typowe maszyny budowlane. Stało się to dzięki podjęciu współpracy z francuską firmą Mecalac.

- By osiągnąć dzisiejszą pozycję przebyliście długą drogę...
- Po ponad dwudziestu latach dorobiliśmy się specjalistycznych działów zajmujących się klientami z poszczególnych branż, reprezentujemy na terenie Polski tak uznane marki, jak Metso, Bell, CDE, Manitou, Rammer, Kaiser czy Vermeer. Nie popadamy jednak w samozadowolenie, nie spoczywamy na laurach, cały czas stawiamy na rozwój. Nawet w trudnych ostatnio kryzysowych czasach nie zwolniliśmy żadnego z pracowników. Wprost przeciwnie, zatrudniamy nowych.

Biuro-handlowe-ruda-5- B.H. Ruda nie jest dziś wyłącznie firmą handlową, ale także cieszącym się coraz większą renomą producentem...
- Od roku 2006 w naszym oddziale w Polkowicach produkujemy maszyny dla górnictwa podziemnego, głównie dla kopalń miedzi i cynku. Z oczywistych względów nie może to być produkcja wielkoseryjna, co jest naszym niewątpliwym atutem. Wielcy producenci nie są bowiem zainteresowani wytwarzaniem tego rodzaju maszyn w niewielkich partiach. Faza projektu trwa bowiem długo i wymaga zbyt dużych nakładów w stosunku do popytu. Tak wyspecjalizowane maszyny sprzedają się przeciętnie w dziesięciu, maksymalnie dwudziestu egzemplarzach. Dla nas to interesujące wielkości i wielce interesujące pole działania. Jesteśmy producentem stawiającym na innowacje, mamy na swoim koncie opracowanie pięciu konstrukcji. Są to maszyny, jakich nikt poza nami nie produkuje. Są one pieczołowicie przemyślane, dopasowane do konkretnych potrzeb użytkowników, całkowicie bezpieczne, ekonomiczne w eksploatacji i łatwe w obsłudze. Wiele stosowanych przez nas rozwiązań jest opatentowanych. Sprzedaliśmy już ponad dwadzieścia takich maszyn. Ich gama zaczyna się powoli rozrastać. Chciałbym tę działalność rozwijać, traktując ją jako swoisty powrót do górniczych korzeni.

Kaiser-koparka-kroczaca-S3-4- Nas z oczywistych względów bardziej interesuje oferta BH Ruda dla branży budowlanej. Odnoszę wrażenie, że tu także idziecie pod prąd starając się zainteresować użytkowników maszynami nie należącymi do najbardziej popularnych, ale innowacyjnymi, a może wręcz niekonwencjonalnymi...
- Wynika to z naszej filozofii działania. Nie oferujemy maszyn, które sprzedają się łatwo, szybko i w dużej liczbie. Mam nadzieję, że utrzymamy raz obrany kurs. We współpracy z uznanymi dostawcami chcemy bowiem się rozwijać prowadząc swoiste delikatesy z maszynami budowlanymi. Traktuję to także, jako swoiste wyzwanie pod względem intelektualnym.

edge-tl220-1- Dlaczego akurat delikatesy? Czy nie lepiej otworzyć supermarket, w którym każdy tanio znajdzie coś dla siebie...
- Interesują nas wyłącznie maszyny z najwyższej półki. Zarówno jeżeli chodzi o ich innowacyjność, jak i jakość, żywotność oraz renomę, jaką cieszy się ich producent. Oczywiście wprowadzenie na rynek sprzętu tego rodzaju, nie mówiąc już o całkowicie nowej marce, wymaga czasu. Wiemy o tym, dlatego potrafimy być cierpliwi. Na sukces składa się nie tylko praca naszych inżynierów sprzedaży. Ważny jest również serwis. Stąd w naszej ofercie znajduje się wyłącznie sprzęt najwyższej jakości. Nasz serwis nie ma z nim kłopotów, co jest doceniane przez klientów. Nasi mechanicy działają szybko i skutecznie. Oczywiście wiąże się to z obowiązkami w postaci organizowania szkoleń dla naszych serwisantów, utrzymywania odpowiednio zaopatrzonych magazynów części zamiennych. Musimy nie tylko dysponować odpowiednią liczbą mechaników, samochodów serwisowych i części zamiennych, ale także odpowiednio tym wszystkim zarządzać. Wiem, że to stwierdzenie z kręgu tak zwanych prawd oczywistych, wszyscy nasi konkurenci deklarują przecież taki sposób działania. My staramy się na co dzień czynić wszystko, aby na deklaracjach się nie kończyło. I chyba czynimy to z dużym powodzeniem, o czym świadczą w przeważającej części pozytywne opinie naszych klientów.

Sennebogen-zuraw-teleskopowy-608M-4- Można odnieść wrażenie, że sprzedając maszyny budowlane nieźle się przy tym bawicie. Czy w Pańskim przekonaniu handel powinien sprawiać satysfakcję i przyjemność?
- Zawsze chcemy zainteresować klientów w Polsce nowinkami, które ciągle się pojawiają. Podkreślam, że chodzi tu o naprawdę nowatorskie rozwiązania w sensie funkcjonalności i najwyższej jakości osiągnięć technologicznych. Chodzi nam o to, by potencjalnemu nabywcy tych maszyn wskazać efektywne możliwości zarobkowania. Cieszy mnie, gdy użytkownicy oferowanego przez nas sprzętu często znajdują dla niego zupełnie nowe zastosowania. Jest to kierunek, który obraliśmy i nie zamierzamy zmieniać kursu. Sprawia nam niekłamaną satysfakcję przekonanie nabywców do czegoś nowego, czegoś, co można potraktować jako dobrą inwestycję przynoszącą wymierne korzyści.

bhruda-cde-m2500-blaszka- Przekonanie klientów do niekonwencjonalnych rozwiązań to raczej niewdzięczne zadanie...
- Zawsze robimy wszystko, by dobrać maszynę odpowiadającą potrzebom jej przyszłego użytkownia. Realizujemy w ten sposób nasze ambicje bycia firmą inżynierską. Wszyscy jesteśmy inżynierami, także nasi handlowcy, których nie bez przyczyny nazywamy inżynierami sprzedaży. To ludzie działający z pasją, mający satysfakcję zawodową ze sprzedaży maszyny maksymalnie ułatwiającej codzienną pracę jej nabywcy. Nasza filozofia stawiania na innowacyjność i wprowadzania na rynek nowoczesnych maszyn ma na celu podniesienie poziomu cywilizacyjnego. Przecież wszyscy chcemy by nasz kraj stawał się coraz bardziej nowoczesny. Właśnie dlatego nie chcemy sprzedawać byle jakiego sprzętu, którego jedyną zaletą pozostaje niska cena zakupu. To byłaby droga donikąd!


- Wydaje się, że zróżnicowana struktura B. H. Ruda pozwala łatwiej przejść trudniejsze czasy. Dekoniunktura nie dotyka przecież wszystkich działów, a przynajmniej nie równocześnie...
- To prawda, gdy budownictwo przechodziło głębokie załamanie, lepiej radziły sobie kopalnie. W takiej sytuacji struktura naszej firmy umożliwia wzajemne wspomaganie się jej działów. Pozwala to znacznie łatwiej uporać się z kłopotami wywołanymi dekoniunkturą danej branży.

Biuro-handlowe-ruda-3- Wróćmy na chwilę do centrum serwisowego w Polkowicach. Miało tam powstać europejskie centrum odbudowy wozideł przegubowych marki Bell...
- Przedsięwzięcie to było pomysłem na przetrwanie zastoju na rynku maszyn budowlanych. Zapowiadało się, że będzie on długotrwały, minął jednak względnie szybko. W rezultacie bardzo trudno jest pozyskać pojazdy nadające się do odbudowy. Blisko sto pięćdziesiąt używanych wozideł oferowanych przez Bell Equipment zostało bowiem sprzedanych tak, jak stały. Aby pozyskać pojazdy dla naszego oddziału w Polkowicach musielibyśmy stanąć do swoistego wyścigu z nabywcami używanych i nieremontowanych wozideł, co oczywiście spowodowałoby znaczne windowanie cen. Problemem bywa często także to, że większość zainteresowanych używanymi wozidłami potrzebuje pojazdów do wykonania konkretnego projektu, dosłownie natychmiast. Odbudowa przeprowadzana przez nasz oddział w Polkowicach trwa natomiast średnio dwa miesiące. Po jej ukończeniu wozidło jest sprzedawane z gwarancją, ale jego cena musi być odpowiednio wyższa.

- Od lat spotykamy się regularnie podczas targów Autostrada Polska w Kielcach. Rok temu nie krył Pan niepokoju, co do przyszłości branży. Katastrofa smoleńska, długa zima, plaga powodzi, niestabilny kurs złotego nie skłaniały do optymizmu. A jak ocenia Pan sytuację dziś? Czy najgorsze mamy już za sobą?
bh-ruda-metso-kruszarka-udarowa– Mimo wszystko staram się zawsze patrzeć na świat optymistycznie. Dlatego byłem głęboko przekonany, że sytuacja wróci do normy, a naszej branży uda się odrobić straty spowodowane dotkliwym światowym kryzysem. Martwiło mnie jedynie dość powolne tempo, w jakim się to dokonuje. To fatalnie, że nie potrafimy wykorzystać szans rozwoju infrastrutury związanych z organizacją Euro 2012. Nie podzielam jednak opinii malkontentów, że po zakończeniu tej imprezy rynek budowlany w naszym kraju ulegnie załamaniu. Jest przecież masa rzeczy do zrobienia! Czeka nas budowa tras kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad, wałów przeciwpowodziowych, lotnisk, linii energetycznych, regulacja rzek. Nie wolno nam jednak oczekiwać, że ktoś zrobi to za nas i na dodatek za wszystko zapłaci. To my mamy interes w tym, żeby w sercu Europy przestała straszyć czarna dziura. Trudno wyobrazić sobie normalnie funkcjonujący kraj bez tego rodzaju nowoczesnej infrastruktury. Ciągle jednak zmagamy się z barierą niemożności. Aby się z nią uporać potrzebni są ludzie z inicjatywą i wyobraźnią, prawdziwi wizjonerzy. Nie mogą przy tym ograniczać swych planów do jednej kadencji Sejmu. To działania destrukcyjne. Potrzeba nam dalekosiężnych, realistycznych planów i ich konsekwentnej realizacji. Skończyć trzeba z obserwowanym od lat demontażem dzieła poprzedników po wygranych wyborach. Dzieje się tak tylko dlatego, że reprezentują oni inną opcję polityczną. W mądrze rządzonych krajach nie ma na coś takiego miejsca, strategie rozwoju określane są ponad wszelkimi podziałami na dziesięciolecia.

Rozmawiał: Jacek Barański


Więcej w tej kategorii:

« Poprzedni Następny »

Copyright © BH Ruda                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Polityka plików "cookies"