Nowy żuraw Tadano AC 5.250-2

tadano ac5250 2bŁatwość transportu i doskonały udźwig to główne cele, które przyświecały inżynierom firmy Tadano podczas projektowania nowego modelu AC 5.250-2, który został pierwszy raz zaprezentowany na targach Bauma w 2022 roku. Jednak w ostatnim etapie rozwoju tego żurawia, firma Tadano wprowadzała wiele dodatkowych funkcji, które znacząco poprawiają jego wydajność, zwłaszcza w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa.

 


Przed zaprezentowaniem żurawia na targach w Monachium, inżynierowie firmy Tadano osiągnęli już swoje ambitne cele rozwojowe dla modelu AC 5.250-2. Kluczową rolę w osiągnięciu tych celów odegrała doskonała praca zespołowa między fabrykami w Lauf i Zweibrücken.

„Ten rodzaj pracy zespołowej pozwolił nam w pełni wykorzystać i połączyć całą wiedzę i doświadczenie z obu naszych lokalizacji" - wyjaśnia kierownik projektu, Peter Kleinhans. Wyniki tej współpracy są wyjątkowe i można to zauważyć między innymi w osiągnięciu znacząco wyższych udźwigów w wielu obszarach, a w niektórych konfiguracjach nawet o 30% w porównaniu z poprzednimi najlepszymi wynikami w tej klasie. Dzięki temu AC 5.250-2 bez problemu osiąga udźwig 14,5 ton przy 70-metrowym wysięgniku o promieniu od 12 do 24 metrów. Udźwig 11 ton przy promieniu 42 metrów i długości wysięgnika 47 metrów również plasuje go w czołówce. Ta imponująca seria jest kontynuowana przez długość systemu nowego żurawia: 70-metrowy wysięgnik główny można wydłużyć o 42 metry za pomocą przedłużenia wysięgnika głównego HAV, co umożliwia osiągnięcie długości systemu 112 metrów. Również godny uwagi jest fakt, że wszystkie dostępne przedłużenia wysięgnika głównego od 5,8 do 36 metrów są samonośne.

tadano ac5250 2

ZAAWANSOWANA KONCEPCJA PRZECIWWAGI

Żuraw może podnieść całkowitą przeciwwagę o masie 80 ton w trzech podnoszeniach: 49,6 ton z pełnym promieniem obrotu 360° do 6,2 metra, a następnie dwa podnoszenia po 15,2 tony, każde podzielone na 10 ton i 5,2 tony do montażu po prawej i lewej stronie podstawy. W razie potrzeby przeciwwagę można również podzielić na mniejsze części, umożliwiając na przykład podniesienie 5,5-tonowej płyty bazowej z odległości do 20,1 metra na całym promieniu. Dzięki systemowi sterowania żurawiem IC-1 Plus, który jest dostępny w standardzie, dostępny promień można nawet znacznie zwiększyć pod określonymi kątami obrotu. Ponadto fakt, że przeciwwagę można podzielić na dużą liczbę elementów, z których żaden nie waży więcej niż 10 ton, zapewnia maksymalną elastyczność logistyki transportu. Oznacza to, że stosunkowo małe ciężarówki mogą być używane do transportu co jest szczególnie przydatne w przypadku ograniczonych warunków przestrzennych na miejscu pracy.

ŻURAW TAKSÓWKOWY Z 12-TONOWYM NACISKIEM NA OŚtadano ac5250 2c

Zespół Tadano jest również dumny z wyjątkowych opcji konfiguracji transportowych dostępnych dla modelu AC 5.250-2. Na przykład, żuraw ten może być wyposażony w trzykrążkowe zblocze hakowe do podnoszenia ładunków o masie do 67,3 tony, a także w 5,8-metrowy HD JIB, przy jednoczesnym zachowaniu 12-tonowego nacisku na oś. Co więcej, mocowania transportowe dla przedłużenia HAV są uwzględnione jako standard przy 12-tonowym nacisku na oś.

Żuraw może pomieścić ładunek o masie rzędu kilku setek kilogramów z tyłu pojazdu, a to wszystko przy użyciu 16-calowych stalowych felg. To oznacza, że może funkcjonować jako żuraw taksówkowy bez konieczności użycia dodatkowego pojazdu, przy jednoczesnym utrzymaniu dopuszczalnego nacisku na oś wynoszącego 12 ton. Jeśli nacisk na oś zostanie zwiększony do 16,5 tony, jest w stanie przenosić ładunki o masie do 20 ton, przy maksymalnej przeciwwadze wynoszącej 80 ton. Wszystkie te zalety przyczyniają się do ogromnej wszechstronności nowego pięcioosiowego modelu Tadano.

 

NA POKŁADZIE: NAJNOWSZE FUNKCJE TECHNOLOGICZNE TADANO

Firma Tadano zadbała o to, aby model AC 5.250-2 był wyposażony w kompleksowe wyposażenie od samego początku, a co więcej, wszystkie nowe żurawie z rodziny Tadano AC korzystają teraz z tego samego zestawu sprzętu już na starcie. Jego wyjątkowe cechy obejmują innowacyjny system sterowania żurawiem o nazwie IC-1 Plus. Ten system dynamicznie określa maksymalny udźwig żurawia w zależności od pozycji wysięgnika i jego kąta obrotu nadbudowy w czasie rzeczywistym. W rezultacie żuraw zawsze może wykorzystać maksymalny dostępny udźwig, szczególnie przy podnoszeniu obciążeń nad wysięgnikami. Oznacza to, że ten system oferuje niezrównane wsparcie w przypadku podnoszenia, gdy wysięgniki nie są w pełni wysunięte, a przeciwwaga jest ograniczona. W skrócie, AC 5.250-2 czerpie z tego ogromne korzyści, ponieważ jego wysięgniki można asymetrycznie wysunąć do pozycji 0, 25, 50, 75 i 100 procent.

Dodatkowo unikalny system kamer Surround View, który ułatwia operatorom żurawi optymalne ustawienie żurawia w miejscu pracy, jest również dostępny jako opcja dla modelu Tadano AC 5.250-2. Ten opatentowany system korzysta z sześciu kamer zamontowanych na żurawiu, aby stworzyć komputerowy diagram maksymalnych możliwych długości wysunięcia wysięgników w rzeczywistej lokalizacji żurawia.

„Dzięki Tadano Surround View, operatorzy żurawi mogą spojrzeć na wyświetlacz w kabinie i precyzyjnie określić, jak ustawić żuraw w miejscu pracy, aby wysunąć wszystkie wysięgniki na maksymalną odległość i zapewnić wymagany promień obrotu przeciwwagi. To rozwiązanie eliminuje konieczność uciążliwych pomiarów i testów podczas poszukiwania optymalnego miejsca do obsługi żurawia, co przekłada się na znaczne skrócenie czasu przygotowań do pracy”. - wyjaśnia Peter Kleinhans.

System ten zapewnia również wsparcie dla operatorów podczas dojazdu do miejsca pracy, ułatwia identyfikowanie innych uczestników ruchu drogowego podczas wykonywania manewrów na drodze. Dzięki temu praca z żurawiem jest bardziej precyzyjna, efektywna i bezpieczna.

TailGUARD i Lift Adjuster - większe bezpieczeństwo podczas jazdy i pracy

Podczas finalnych etapów prac rozwojowych, firma Tadano wprowadziła aktywny system wspomagania asekuracji, znany jako TailGUARD, jako innowacyjną technologię, aby maksymalizować bezpieczeństwo podczas manewrowania żurawiem. Ten system wykorzystuje dwa czujniki ultradźwiękowe do ciągłego monitorowania obszaru za żurawiem podczas cofania i działa niezależnie od warunków oświetleniowych w otoczeniu. Wyświetla odległość od nieruchomych i poruszających się obiektów na monitorze w kabinie, generuje ostrzeżenia dźwiękowe przed zbliżeniem się do przeszkód i w razie ryzyka kolizji, automatycznie zatrzymuje ruch żurawia. System wspomagania cofania jest aktywowany automatycznie, gdy żuraw wraca, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo, eliminując potencjalne obrażenia i szkody materialne oraz unikając przestojów wynikających z wypadków.

Dodatkowo w przyszłości model AC 5.250-2 zostanie wyposażony w jeszcze jedną istotną funkcję bezpieczeństwa, mianowicie Lift Adjuster, który jest unikalny na skalę światową i ma być dostępny dla żurawia w nadchodzącym roku. Ten system składa się z technicznego układu sterowania, który można aktywować za pomocą przycisku i który mierzy ugięcie wysięgnika, a następnie niezależnie reguluje siłownik podnoszenia w celu kompensacji zmiany promienia wynikającej z tego ugięcia. Dzięki temu Lift Adjuster istotnie poprawia bezpieczeństwo pracy żurawia, eliminując ryzyko kołysania i zapewnia bardziej stabilne warunki pracy.

tadano ac5250 2a

WYGODNE I BEZPIECZNE STANOWISKO PRACY

Przy opracowywaniu modelu AC 5.250-2, zespół Tadano skoncentrował się na uwzględnieniu potrzeb operatorów żurawi. W związku z tym wszystkie elementy hydrauliczne, które mogłyby generować hałas, zostały umieszczone z dala od kabiny nadbudówki, co zapewnia komfortową ciszę wewnątrz kabiny. c przestronne konstrukcje obu kabin zapewniają maksymalny komfort dla operatora i tworzą przyjemne środowisko pracy.

Pod względem bezpieczeństwa, inteligentnie rozmieszczone punkty dostępu oraz mocowania do osobistego wyposażenia ochronnego operatora są dostępne, a stopień ułatwia wygodne wchodzenie i wychodzenie z kabiny nadbudówki. Ponadto system wspomagania ruszania na wzniesieniu, jest standardowym wyposażeniem, zapewnia bezstresową jazdę podczas pokonywania wzniesień i manewrowania na nich.

PRACA PRZYJAZNA DLA ŚRODOWISKA

Nowy model AC 5.250-2 jest imponujący pod względem swojego silnika, co jest zasługą najnowocześniejszej jednostki od Mercedes-Benz o mocy 522 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 2600 Nm. Ten silnik zapewnia solidny napęd i potężne możliwości podnoszenia. Ważne jest, że silnik ten jest również zgodny z normami emisji EU Stage V, co jest zgodne z najnowszymi regulacjami dotyczącymi emisji. Co więcej, jest on wyjątkowo ekonomiczny dzięki trybowi Eco, który umożliwia silnikowi generowanie dokładnie takiej mocy, jakiej żuraw rzeczywiście potrzebuje w danym momencie, a system sterowania żurawiem IC-1 zajmuje się odpowiednimi obliczeniami. Dodatkowo żuraw wyposażono w funkcję oszczędzania paliwa start-stop, która pozwala na wyłączenie silnika żurawia za pomocą naciśnięcia przycisku, zachowując jednocześnie aktywne oprogramowanie sterujące. To wszystko przekłada się na efektywność i oszczędność paliwa, co stanowi istotny atut modelu AC 5.250-2.

PODSUMOWANIE

Żuraw demonstracyjny Tadano AC 5.250-2 zaprezentowany na targach Bauma 2022 natychmiast zdobył uznanie i zaufanie ekspertów oraz innych odwiedzających. To nie jest zaskakujące, ponieważ ten najnowocześniejszy pięcioosiowy żuraw podnosi poprzeczkę w wielu aspektach. Zapewnia ogromną wszechstronność, co w połączeniu z imponującym zasięgiem i dużymi udźwigami sprawia, że jest idealny do montażu żurawi wieżowych i różnego rodzaju projektów budowlanych.


Więcej w tej kategorii:

« Poprzedni

Kontakt Dział Handlowy:

 

Janusz Widuch

+48 781 500 525

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     

 

Copyright © BH Ruda                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Polityka plików "cookies"